Wycieczka do Czech i Niemiec
W dniach 20-24 maja 2024 grupa 32 osób, członków naszego UTW, wyjechała na wycieczkę do Czech i Niemiec. Pierwszym etapem podróży było Skalne Miasto, największe skalne miasto w Czechach. Oczarowało nas, mimo nieprzespanej nocy spędzonej w autokarze. Trasa turystyczna ma długość ok. 3,5 km, wchodzimy tak zwaną Gotycką Bramą i wędrujemy przez tysiące schodów w górę i w dół. Trzymamy się poręczy, oglądamy przeróżne formy skalne jak Głowa Cukru, Kochankowie (81,5m), Fotel Babci, słonie – wszystko wyrzeźbione w piaskowcu przez wodę, wiatr i mróz. Wysokość ścian sięga 100 m. Specjalną tratwą po Jeziorku Skalnym z krystalicznie czystą wodą odbywamy wspaniały rejs, podczas którego flisak opowiada anegdoty i historyjki.
Następnego dnia jesteśmy w Pradze. Tym razem po przespanej nocy jedziemy na Stare Miasto. Najważniejszym zabytkiem Pragi i prawdziwym jej symbolem jest Most Karola. Przyciąga uwagę nie tylko zabytkową architekturą ale też pięknymi widokami na wspaniałą panoramę miasta. Podziwiamy historyczną zabudowę nabrzeży Wełtawy i wzgórze zamkowe Hradczany. Zwiedzamy Rynek Starego Miasta, ratusz, katedrę św. Wita (zdecydowanie najbardziej imponująca budowla na rynku z 80 metrowymi gotyckimi wieżami). Zaciekawiła nas Brama Prochowa, kościół św. Mikołaja w stylu barokowym. Ratusz praski jest najstarszym ratuszem w Czechach. Najważniejszym elementem ratusza jest zegar astronomiczny wiszący na południowej ścianie. Ta przepiękna konstrukcja działa nieprzerwanie od 500 lat. Biblioteka praska to kompleks barokowych budynków, a sama uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie. Dzień kończymy w restauracji Stara Pani, pijemy wino i piwo wznosząc toasty z okazji osiemdziesięciolecia jednej z naszych uczestniczek.
Kolejnego dnia płyniemy łodzią po Wełtawie jeszcze raz podziwiając zabudowę miasta, liczne mosty i ruch na rzece. Po rejsie zwiedzamy Żydowskie miasto z cmentarzem i synagogami. Mieści się ono w dzielnicy Josefów, które jest dawnym gettem. W starym tamtejszym ratuszu mieści się obecnie Muzeum Żydowskie.
Następnym etapem jest Drezno, stolica Saksonii, pięknie położone nad Łabą (nazywane Florencją nad Łabą) Drezno uznawane jest za centrum sztuki i pięknej architektury. Dziś jest odbudowane po niemal doszczętnym zniszczeniu (luty 45 rok) przez alianckie lotnictwo. Rzekę przecinają liczne mosty. Podziwiamy Kompleks Architektoniczny Zwinger, budynek opery, katolicką katedrę św. Trójcy oraz posąg Złotego Jeźdźca (przedstawiający Augusta II Mocnego). Zachwyca nas drezdeńskie barokowe Stare Miasto, podziwiamy promenadę biegnącą przy rzece. Zwróciliśmy uwagę na ogromną mozaikę (102 m) umieszczoną na ścianie i przedstawiającą Pochód Książąt. W Pałacu Zwinger oglądamy Galerię Malarstwa i Skarbiec. Przewodniczka zaprowadziła nas do XIX wiecznego sklepu ozdobionego fantazyjnie malowanymi ręcznie kaflami. To najstarszy sklep z wyrobami mlecznymi, założono go jako mleczarnię w 1880r, to cudeńko wpisane jest do księgi Guinnessa.
Ostatniego dnia jedziemy do Zgorzelca i przez most nad Nysą Łużycką przechodzimy do Görlitz. Spacer po Görlitz to podróż w czasie przez 500 lat historii europejskiej architektury (od gotyku, przez barok po renesans). Jesteśmy zachwyceni urodą tego niewielkiego miasta z pieczołowicie zachowanymi zabytkami. Urokowi tego miasta uległ też Hollywood, wytwórnia nakręciła tu bardzo dużo filmów. Spacerujemy po Rynku Górnym i Rynku Dolnym, oglądamy barokowe Muzeum Historii i Kultury i gotycki kościół św. Piotra i Pawła słynący ze strzelistych wież i “słonecznych organów”(to największa budowla gotycka Saksonii). W samym mieście znajduje się 4000 zabytków architektury.
Maryla Grzegorczyk